Kleinere gemeenten hebben veel erg smalle fietspaden
In verschillende gemeenten in Fryslân bestaan nog steeds grote verschillen in de inrichting van wegen voor gemengd verkeer op 50-, 60- en 80- kilometerwegen zonder vrij liggende fietspaden, of met te smalle fietspaden.
Smalle fietspaden: Dantumadiel laat het afweten, Leeuwarden loopt voorop
Uit een recente analyse blijkt dat de breedte van fietspaden in Friesland sterk verschilt per gemeente. Dantumadiel scoort het slechtst: 34% van de fietspaden is hier meer dan één meter te smal. Ook Achtkarspelen (25%) en Weststellingwerf (24%) hebben veel krappe paden, wat de doorstroming en veiligheid voor fietsers belemmert.

Leeuwarden staat aan de andere kant van het spectrum, met slechts 11% te smalle fietspaden. Opsterland en Tytsjerksteradiel volgen met 13%, wat wijst op ruimere en veiligere fietsinfrastructuur. De baten van de projecten zijn gebaseerd op ‘Verkeersveiligheidseffecten van ‘2e-tranchemaatregelen’. Hierin staan de verschillende maatregelen om verkeersveiligheid te verbeteren, dit is uitgedrukt in geld wat het opgeleverd. Deze factoren verschillen, omdat het ene effect veel groter is en meer voor veiligheid zorgt dan een ander effect.
De cijfers laten zien dat kleinere gemeenten vaker te smalle fietspaden hebben, terwijl grotere steden meer investeren in veilige en comfortabele routes voor fietsers.

Rapport provincie Fryslân

Uit een nieuw onderzoek van Sweco, uitgevoerd in opdracht van de Fietsersbond en Bouwend Nederland, blijkt dat een investering van 2,3 miljard euro de komende dertig jaar meer dan 10.000 verkeersgewonden en 220 verkeersdoden kan voorkomen. Voor Fryslân zijn de investeringskosten ca. 124 miljoen euro en de baten zo’n 432 miljoen.

”Elk verkeersongeval is er één te veel. Dit onderzoek laat zien dat veiligere fietspaden levens kunnen redden. Bovendien zorgen veilige fietspaden ervoor dat veel meer mensen voor de fiets kiezen. Dat is niet alleen een gezonde en duurzame keuze, maar bevordert ook het welzijn en geluk van iedereen.” zegt Esther van Garderen, directeur van de Fietsersbond.
Alle rapportages
Deel deze pagina
Een lijst met artikelen
-
Word fietscoach in Leeuwarden Word fietscoach in Leeuwarden
Fietslessen in elke wijk De Fietsersbond geeft al enige jaren in het voor- en najaar fietslessen in de wijk Bilgaard….
Gepubliceerd op: -
Fietswijzer Leeuwarden, Smallingerland en Heerenveen online Fietswijzer Leeuwarden, Smallingerland en Heerenveen online
Welke partij past bij jou? Op woensdag 18 maart 2026 zijn er gemeenteraadsverkiezingen in Nederland. Twijfel je nog over je…
Gepubliceerd op: -
Vrijwilligers knappen fietsen op voor mensen met kleine beurs Vrijwilligers knappen fietsen op voor mensen met kleine beurs
Sinds een jaar is er een fietswerkplaats Iedereen Fietst van de Stichting Fietsen alle Jaren Fryslân in de kelder van…
Gepubliceerd op: